Toscana, djepi i Rilindjes, tërheq udhëtarët me kodrat e saj të rrotulluara, fshatrat simpatikë dhe artin e klasit botëror. Për t’ju ndihmuar të planifikoni itinerarin tuaj të ëndrrave, ne kemi kuruar një listë me 3 destinacionet kryesore per nje udhetim me guide ne Toscana.

Museo dell’Opera & Duomo

udhetim me guide ne toscana

Zhyt veten në trashëgiminë artistike të Sienës me një vizitë në Museo dell’Opera del Duomo. Ky muze strehon kryevepra nga Duccio, Simone Martini dhe mjeshtra të tjerë sienez, duke ofruar një prelud magjepsës për Duomo di Siena-n mahnitëse. Ngjituni në Duomo dhe magjepsuni nga fasada e saj e ndërlikuar prej mermeri bardh e zi, dritaret me njolla që të lënë pa frymë dhe afresket mahnitëse nga Pinturicchio.

Piazza del Campo

Një guide profesionale qe ka marrë përsipër te jete në nje udhetim ne Toscana, duhet me patjetër të ndaloj në Piazza del Campo. Ky shesh unik në formë guaska nuk është vetëm një pamje për t’u parë, por edhe skena e garës së kuajve me famë botërore Palio që mbahet dy herë në vit. Imagjinoni energjinë dhe eksitimin ndërsa zhyteni në atmosferën e këtij sheshi historik.

Torre del Mangia

Ngjituni në Torre del Mangia, kullën më të lartë qytetare të Sienës. Pamjet panoramike nga maja janë thjesht të paharrueshme, duke ofruar një perspektivë nga sytë e shpendëve të çatisë së terrakote, rrugëve gjarpëruese dhe Duomo që dominon horizontin.

Përtej këtyre 3 top, Toscana ofron mundësi të pafundme për eksplorim

  • Eksploroni fshatrat magjepsëse të San Gimignano dhe Montepulciano, të njohur për arkitekturën e tyre mesjetare dhe pamjet mahnitëse.
  • Kënaquni me verërat me famë botërore të Chianti, ku vreshtat e rrotulluara takohen me qytete simpatike në majë të kodrave.
  • Relaksohuni në burimet e nxehta natyrore të Saturnias ose eksploroni thesaret artistike të Firences.

Na lejoni te ju ofrojmë një guide perfekt per nje udhetim mahnitës ne Toscana

Udhëtimet tona të ndërtuara me mjeshtëri dhe ofrojnë një përvojë të qetë dhe të paharrueshme Toscane. Ne do të kujdesemi për të gjithë logjistikën, duke përfshirë transportin, akomodimin dhe turnetë me guidë, në mënyrë që të përqendroheni në krijimin e kujtimeve të qëndrueshme.

NA KONTAKTONI SOT dhe le të fillojmë të planifikojmë aventurën tuaj toskane!

Për më tepër informacione rreth paketave turistike dhe trendeve te udhetimit na ndiqni rrjetet toan sociale Instagram dhe Facebook