VENECIA – VERONA — 3 Ditë (2 Netë)➡ Nisje🔹26 Prill 🔸3 Maj 🔹4 Maj 🔸10 Maj 🔸17 Maj

Spastroje
Të rritur:
ose kontakto:

VIZITOJMË
🔹🔹Venecia
🔸 Sheshi i Shën Markut dhe Pallati i Dukës
🔸Bazilika e Shën Markut
🔸Kulla e Orës
🔸Kampanilja e Shën Markut
🔸Ura Rialto
🔸Shëtitje me gondola

🔹🔹Verona
🔸 Arena Romake
🔸Ballkonin e Romeos dhe Xhuliet

.

▶▶▶▶◀◀◀◀
KY UDHËTIM DO TË REALIZOHET NË DATAT E MËPOSHTME
👇👇👇
MUAJI PRILL 2024
Nisje 26 Prill — 3 Ditë (2 Netë) — Çmimi 275€
👇👇👇
MUAJI MAJ 2024
Nisje 3 Maj — 3 Ditë (2 Netë) — Çmimi 299€
Nisje 4 Maj — 3 Ditë (2 Netë) — Çmimi 299€
Nisje 10 Maj — 3 Ditë (2 Netë) — Çmimi 299€
Nisje 17 Maj — 3 Ditë (2 Netë) — Çmimi 299€
⭐⭐⭐⭐
HOTELET
Akomodimi në Hotel 3 Yje ose 4 Yje në zonën e Vicenzës për 2 netë

▶▶▶▶◀◀◀◀
Oraret e fluturimit sipas datave të tureve
🔸 Turi 26-28 Prill
Nisja 26 Prill ora 8:40 nga Tirana dhe mbërritja në Bergamos në orën 10:40
Kthimi 28 Prill ora 17:30 nga Treviso dhe mbërritja në Tiranë në orën 19:10
🔹 Turi 3-5 Maj
Nisja 3 Maj ora 8:40 nga Tirana dhe mbërritja në Bergamos në orën 10:40
Kthimi 5 Maj ora 17:30 nga Treviso dhe mbërritja në Tiranë në orën 19:10
🔸  Turi 4-6 Maj
Nisja 4 Maj ora 8:40 nga Tirana dhe mbërritja në Bergamos në orën 10:40
Kthimi 6 Maj ora 16:35 nga Treviso dhe mbërritja në Tiranë në orën 18:15
🔹 Turi 10-12 Maj
Nisja 10 Maj ora 8:40 nga Tirana dhe mbërritja në Bergamos në orën 10:40
Kthimi 12 Maj ora 17:30 nga Treviso dhe mbërritja në Tiranë në orën 19:10
🔹 Turi 17-19 Maj
Nisja 17 Maj ora 8:40 nga Tirana dhe mbërritja në Bergamos në orën 10:40
Kthimi 19 Maj ora 17:30 nga Treviso dhe mbërritja në Tiranë në orën 19:10

PROGRAMI I DETAJUAR

Dita 1: VERONA

Takimi në aeroportin e Tiranës me shoqëruesin 2 orë përpara fluturimit.
Fluturimi direkt Tiranë – Bergamo.
Pas procedurave doganore udhetojme per ne Verona. Vizita ne Verona fillon me nje shetitje ne mes te romances ne qytetin e dashurisë, ku mund te gjeni ende deshmitë e tragjedisë Shekspiriane ne ballkonin e Romeos dhe Xhulietes.
Verona ishte një qytet i rëndësishëm romak dhe është i pasur në zona arkeologjike, më i madhi i të cilave është Arena Romake dhe rrugët e ngushta të veshura me pallate të bukura që përbëjnë qendrën historike.
Pas vizites ne Verona akomodimi dhe fjetia ne hotel.

 

Dita 2: VENECIA

Mëngjesi në hotel.
Pas mengjesit do të marim anije për të hyrë në Venecia. Gjatë turit panoramik të Venecias do të keni mundësi të vizitojmë:
Sheshi i Shën Markut dhe Pallati i Dukës – një nga kryeveprat e stilit gotik venecian. I ndërtuar në vitet 1309 – 1324, pallati përveç se rezidencë e Dukës së Venecias, ka qenë gjithashtu qendër e shumë institucioneve të tjera politike si burgjet e vjetra apo gjykata e lartë, deri kur Venecia u pushtua nga Napoleoni në vitin 1797. Një ndër të burgosurit e pallatit të Dukës ka qenë dhe donzhuani i famshëm Xhakomo Kasanova, i cili u dënua me 5 vjet.
Bazilika e Shën Markut – një nga shembujt më të mirë të arkitektures bizantine. Për shkak të mozaikëve bizantine dhe statusit të saj si simbol i fuqisë dhe pasurisë së Venecias njihet me emrin Kisha e Artë.
Kulla e Orës – ndërtesë e shekullit te XV. Ora është vendosur në pozicion të tillë që të mund të shikohej nga ujërat e lagunës, dhe të mund ti tregonte të gjithëve vizitorëve për pasurinë dhe pushtetin e Venecias.
Kampanilja e Shën Markut – një nga simbolet e qytetit. Kulla është 98.6 m e lartë dhe gjendet përballë bazilikes së Shen Markut. Filloi të ndërtohej në shekullin e IX, dhe përfundoi në shekullin e XII.
Më pas do të kemi mundesi të vizitojmë Urën Rialto, një nga urat më të rëndësishme dhe më romantike të qytetit.
Kohe e lire per dreke.
Tur Opsional – Shëtitje me gondola në Venecia.
Gjatë këtij shetitjes me gondola kemi mundësinë të eksplorojmë disa nga brigjet më interesante të Venecias.
Vizita fillon në ishullin e Muranos, popullsia e të cilit dallohet për punime artizanale, kryesisht për përpunimin e xhamit. Shëtitja më pas vazhdon në brigjet e Venecias, duke u shndërruar në një kujtim të paharrueshëm gjatë kohës së qëndrimit në këtë qytet.
Kthimi në mbrëmje dhe akomodimi në hotel

 

Dita 3: VENECIA OUTLET VILLAGE

Mëngjesi në hotel.
Pas mëngjesit shopping në qendrën tregtare Venezia Outlet Village.
Nisja për në aeroportin e Trevizos.
Fluturimi direkt nga Trevizo  në Tiranë.

Në çmim përfshihet

1. Udhëtimi vajtje-ardhje me avion Tiranë – Bergamo dhe Trevizo – Tiranë.
2. Transfertat dhe Shëtitjet me autobus sipas programit.
3. Akomodimi në hotel 3 Yje ose 4 Yje për 2 netë në zonën e Vicenzës
4. Mëngjeset për të gjitha ditët e udhëtimit.
5. Shoqërues shqiptar gjatë qëndrimit jashtë Shqipërisë.
6. Lejohet të merret me vete në avion vetëm një çantë me përmasa deri në 40 x 30x 20cm. (Kujdes – Mbi këto përmasa dhe Bagazh për checkin ka shpenzime ekstra).

.

Në çmim nuk përfshihet

a. Drekat dhe Darkat
b. Hyrjet në monumente dhe muzeume.
c. Taksa lokale 5 eur personi për natë (e detyrueshme dhe paguhet ne zyrë bashkë me pagesën e turit)
d. Bileta e tragetit per hyrjen në Venecia  diten e pare 30 euro (e detyrueshme dhe paguhet ne zyrë bashkë me pagesën e turit)

Shenime:

Duhet të dini se:
👇👇👇
——————————————————-
Nisja do të bëhet si me poshtë:
➤ Nga aeroporti Nënë Tereza, ku duhet të paraqiteni minimumi 2 orë përpara
——————————————————-
DOGANA
1) Pashaportë me vlefshmëri minimumi 6 muaj
2) Nuk duhet të keni kaluar në 6 muaj e fundit më shumë se 90 ditë qëndrimi në vendet e BE
——————————————————-
INFORMACIONE

► Akomodimi në dhome teke (single) është me ekstra pagesë në vlerën 50% mbi çmimin për person.
► Nëse krevati nuk do të jetë dopio, atëherë do të jenë dy krevatë teke të bashkuar.
► Nëse shtrati për personin e tretë/katërt nuk do jetë standart, atëherë do jetë sofa bed (shtrat i shtuar në dhomë).
► Operatori Turistik nuk mban përgjegjësi për personat e kthyer nga policia për arsye të ndryshme sic janë mungesë dokumentacioni, ekspuls, skadenca e mjetit identifikues, etj.
► Nëse nuk i keni mbushur 18 vjeç dhe udhëton pa praninë e njërit ose asnjërit prej prindërve, ju nevojitet prokurë e noterizuar në gjuhën angleze.
► Ekziston mundësia që disa nga përmbajtjet e hotelit/udhëtimit të mos jenë aktualisht në funksion për shkak të rrethanave objektive, të cilat operatori nuk mund të ndikojë.
► Cmimet dhe disponueshmëria e muzeumeve, ekskursioneve dhe cdo aktivitet tjetër lokal mund të ndryshojnë dhe janë pergjegjësi e vetë Operatorëve Lokale që mundësojne këto shitje.
Për cdo ndryshim në lidhje me këto aktivitete, klienti lajmërohet përpara kryerjes së shërbimit.

——————————————————

Të sugjeruara
NAPOLI - KAPRI - AMALFI –– 4 Ditë (3 Netë) ➡ Nisje 🔸 26 Prill 🔹3 Maj 🔹10 Maj 🔹17 Maj 🔹24 Maj
Shiko Detaje
PARIS –– 4 Ditë (3 Netë) ➡ Nisje 🔸 26 Prill 🔹8 Maj 🔹16 Maj
Shiko Detaje
DUBROVNIK – 2 Ditë (1 Natë) ➡ Nisje 🔸 30 Mars
Shiko Detaje
STOCKHOLM - Ishujt e Arkipelargut Suedez –– 3 Ditë (2 Netë) ➡ Nisje 🔹 5 Maj 🔹 19 Maj 🔹 26 Maj
Shiko Detaje
TOSKANA - FIRENZE - BOLOGNA - PIZA – 3 Ditë (2 Netë) ➡ Nisje 🔹19 Prill 🔹26 Prill 🔸1 Maj 🔸4 Maj 🔸10 Maj 🔸17 Maj
Shiko Detaje
ALBEROBELLO - MATERA - ALTAMURA - POLIGNANO A MARE - BARI –– 2 Ditë (1 Natë) ➡ Nisje🔹19 Prill 🔹26 Prill 🔸3 Maj 🔹4 Maj 🔸10 Maj 🔸17 Maj
Shiko Detaje