Udhetim ne montenegro

Udhetim ne Montenegro eshte nje eksperience e paharrueshme per te gjithe ata qe duan te shijojne nje udhetim relaksues dhe plot aventura. Ketu do te ndalemi ne tre destinacionet me te bukura te ketij vendi, Budva, Kotorri dhe Porto Mali i Zi.

 

Budva eshte nje qytet bregdetar i cili vizitohet nga mijera turiste çdo vit. Qyteti ka plazhe te bukura me uje kristal dhe rere te bardhe, dhe nje qender historike qe ofron arkitekture unike mesjetare. Budva eshte gjithashtu e njohur per festivale te ndryshme si Festivali i Teatrit te Qytetit ne Budva, Festivali i Jazz-it ne Budva dhe Festivali Veror i Budves. Nese deshironi te kaloni nje jave komode ne plazh ose te shijoni nje atmosfere kulturore ndryshe, atehere Budva eshte destinacioni i duhur per ju.

 

Kotorri eshte nje qytet i vogel malor qe ndodhet ne fund te fjordit te Adriatikut. Me shtepi mesjetare me mure, katedrale te bukura dhe rruge me kalldrem, Kotorri eshte nje nga qytetet e lashta me te bukura ne Evrope. Nese deshironi te eksploroni fjordet e Malit te Zi, atehere mund te vizitoni fjordet e Boke dhe Kotorrit me anije turistike, ose mund te shijoni ushtrimet ne malin e Lovçenit qe ofron pamje spektakolare te qytetit dhe detit Adriatik.

 

Porto Montenegro eshte nje destinacion udhetimi per ata qe duan nje eksperience luksoze. Me marinat e saj te mbushura me yje, restorantet dhe hotelet e nivelit te larte, Porto Montenegro eshte nje destinacion i mrekullueshem per relaksim dhe kenaqesi. Mund te keni mundesine te vizitoni Muzeun e mrekullive natyrore dhe kulturore te Malit te Zi ose te eksploroni ishullin Sveti Stefan me anije turistike.

 

Se fundi, Montenegro ofron shume mundesi per aventura dhe eksplorim. Nese jeni duke kerkuar per nje arkipelag te paharrueshem ne Adriatik, nuk duhet te humbisni mundesine per te vizituar kete vend magjepses.