Udhetim ne Lefkada Greqi

Lefkada është një ishull në Greqi, i cili është vendosur në Detin Jon. Për shumë turistë, ky është një destinacion i preferuar për pushime në det. Këtu do të gjeni ujëra të kristaltë dhe plazhe me rërë të bardhë. Kjo e bën që të jetë një nga destinacionet kryesore turistike në Greqi.

Nëse doni të eksploroni Lefkadën, duhet të filloni me qytetin kryesor, Lefkas. Qyteti ka një atmosferë të veçantë, me rrugë të ngushta dhe shtëpi tradicionale me ngjyra të ndryshme. Në qendër të qytetit, do të gjeni një varg dyqanesh për shopping dhe restorante të shumta me ushqim tradicional grek. Me poshte do te shihni 7 aktivitetet te cilat mund ti kryeni ne Lefkada.

Udhetim ne Lefkada Greqi

  1. Shijoni plazhet e mrekullueshme – Lefkada ka disa nga plazhet më të bukura në Greqi dhe në botë, si Porto Katsiki, Egremni, Kathisma dhe Pefkoulia. Plazhet janë me rërë të bardhë dhe ujëra kristal, duke e bërë këtë ishull një destinacion ideal për pushime në det.
  2. Eksploroni qytetin kryesor, Lefkas – Qyteti tradicional i Lefkas ofron një atmosferë të veçantë, me shtëpi tradicionale me ngjyra të ndryshme dhe rrugë plot gurë, duke ju çuar në kohën e lashtë greke. Në qendër të qytetit, do të gjeni dyqane të shumta për shopping dhe restorante me ushqim tradicional grek.
  3. Shkoni për rafting – Në zonën e Vjosës në Lefkadë, ju mund të bëni rafting në lumin Vjosa, ku do të shijoni peizazhe të mrekullueshme dhe do të përjetoni emocione të jashtëzakonshme. Ky është një nga aktivitetet më të mbresëlënëse që mund të bëni në Lefkadë.
  4. Vizitoni qytetin vjeshtë, Agios Nikitas – Kjo është një destinacion i bukur bregdetar me plazhe fantastike, restorante dhe kafene të shumta me pamje panoramike të Detit Jon. Në këtë qytet, do të ndjeni harmoninë dhe qetësinë e ishullit.
  5.  Bëni snorkeling dhe scuba diving – Lefkada ofron detin e përsosur për snorkeling dhe scuba diving, me ujëra të kristalit dhe një zonë mbrojtur nga Natura 2000, siç është Porto Katsiki. Zbuloni botën nën ujëra të Detit Jon dhe shijoni faunën dhe florën unike të kësaj zone
  6. Shkoni për ekskursion në ishujt Karpathos dhe Kastos – Ishujt e vogël Karpathos dhe Kastos janë vendet perfekte për një ditar me piknik në plazh dhe eksplorim të peizazheve të jashtëzakonshme të bregdetit
  7. Shijoni aktivitetet e sporteve ujore – Gjatë verës, mund të bëni kajak, Ski jet, para-skimboarding dhe kite-surfing në disa prej plazheve më të bukura të Lefkadës.

Per me shume informacione rreth udhetimeve tona klikoni ketu  ose na vizitoni prane zyrave tona ketu