Udhetim ne Itali

Italia është një nga vendet më të bukura në botë, dhe në këtë vend ka shumë atraksione që duhet ti vizitoni. Në këtë blog do të fokusohemi në tre destinacionet më të bukura në Verona, Venecia dhe Liqenin Garda.

Udhetim ne Itali

Verona

Nëse vizitoni Veronën, duhet të shijoni ushqimin tradicional italian dhe të provoni një nga verërat e tyre të famshme të Bardolino-s. Po ashtu, mund të vizitoni ndërtesat historike si Kullën e Lamberti-t, e cila është një kullë e lashtë e cila ofron një pamje të mahnitshme të qytetit. Gjithashtu, mund të vizitoni Castel San Pietro, një kështjellë panoramike me një pamje të bukur të qytetit. Dhe sigurisht, nuk mund të largoheni nga Verona pa vizituar Arena di Verona, amfiteatrin e lashtë romak ku jepen shfaqje teatrale gjatë verës.

Venecia

Venecia është një qytet me veçori unike, i ndërtuar mbi ujë, ku rrugët janë kanale dhe anijet zëvendësojnë makinat.  Në Venecianë mund të shijoni një shetitje me gondolë në kanale, të vizitoni Muzeun e Palazzo Ducale dhe Piazza San Marco. Po ashtu, mund të nxirrni kohë për të provuar ushqimin tradicional venecian si risotto ose sarde in saor, të cilat janë të përgatitura me peshk freskët dhe mish. Gjithashtu, mund të shkoni në Murano, një ishull i vogël ku prodhohen qelqi nga artizanët vendas.

Liqeni Garda

Liqeni Garda është liqeni më i madh në Itali dhe është i vendosur në mes të Alpeve dhe shkretëtirave të Lombardisë. Në Liqenin Garda mund të shijoni ecjen në mal dhe vozitjen me anije për të parë pamjet e mahnitshme të liqenit. Mund të shkoni në veri të liqenit në Malcesine, ku mund të bëni një udhëtim me teleferik dhe të shihni liqenin nga lartësia. Gjithashtu, mund të vizitoni qytetin e Sirmione, një qytet i vogël bregdetar ku mund të vizitoni kështjellën e lashtë të Rocca Scaliger dhe të shijoni plazhin e bukur të qytetit.

Nëse jeni duke planifikuar një udhëtim në Itali, këto tre destinacione janë obligative dhe do t’ju ndihmojnë të keni një eksperiencë të mahnitshme. Nuk ka dyshim se Italia është një vend i bukur dhe i magjepsur, kështu që mos hezitoni të vizitoni këto vende dhe të shijoni gjithçka që kanë për të ofruar.

Per me shume informacione rreth udhetimeve tona klikoni ketu  ose na vizitoni prane zyrave tona ketu