Eksploroni Suedine, me nje guide profesionale ne Stockholm ku fo udhezoheni ne sitet turistike, monumentet historike dhe përvojat kulturore. Stokholmi, kryeqyteti magjepsës i Suedisë, ka fituar pseudonimin “Venecia e Veriut” për një arsye. I përhapur në 14 ishuj dhe i lidhur me ura, ky qytet magjepsës krenohet me rrugë ujore mahnitëse, vende historike dhe një skenë të gjallë kulturore.

Paketa jonë e Stokholmit ofron një udhëtim të paharrueshëm nëpër magjinë e këtij qyteti. Këtu keni një paraqitje të shkurtër të asaj që ju pret:

Zhysni veten në histori

Kjo guide e nis aventurën tuaj ne Stockholm me Pallatin mahnitës Drottningholm, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Kjo kryevepër arkitekturore e shekullit të 17-të shërbeu si rezidenca e mbretëreshës Eleonora dhe mbetet rezidenca private e familjes mbretërore suedeze sot.

Guide ne Stockholm

Eksploroni Gamla Stan, qytetin e vjetër magjepsës

Ju dërgojmë në Gamla Stan, zemra e Stokholmit dhe lagjen më të vjetër të qytetit. E themeluar në shekullin e 13-të, rrugët me kalldrëm të Gamla Stan janë të mbushura me kafene simpatike, restorante autentike dhe butiqe unike. Sigurohuni që të shijoni madhështinë e Pallatit Mbretëror, Katedrales së Stokholmit dhe Bashkisë, ku mbahen banketet e çmimit Nobel. Muzeu i Çmimit Nobel ndodhet gjithashtu këtu, duke ofruar një vështrim magjepsës në historinë e këtij çmimi prestigjioz.

guide ne Stockholm

Zbuloni ishullin Djurgården

Një ditë e dedikuar ne kete guide ne Stockholm i takon ishullit magjepsës të Djurgården, një strehë për adhuruesit e historisë dhe kulturës. Këtu do të gjeni muzeun e njohur Vasa, që shfaq anijen e vetme luftarake të ruajtur në botë të shekullit të 17-të, Vasa. Dashamirët e muzikës mund të gërmojnë në botën e grupit ikonik pop suedez, ABBA, në Muzeun ABBA. Për të parë traditat suedeze, eksploroni Skansen, muzeu më i vjetër në botë në ajër të hapur, me ndërtesa historike dhe demonstrime të zanateve tradicionale.

guide ne stockholm

Jeni gati te provoni kete Guide Turistike ne Stockholm?

Ky itinerar ofron një pikënisje për aventurën tuaj në Stokholm. Me bollëkun e rrugëve ujore, Stokholmi ofron mundësi për turne me varkë, kajak dhe lundrime piktoreske. Gamla Stan gjithashtu ngjall natën, me baret dhe restorantet e saj të modës. Mos harroni të përqafoni “Fikën”, traditën e rrënjosur thellë suedeze për të shijuar kafe dhe pasta në kafene komode – një mënyrë e përsosur për t’u çlodhur dhe për t’u zhytur në atmosferën e qytetit.

NA KONTAKTONI SOT dhe le të fillojmë të planifikojmë aventurën tuaj toskane!

Për më tepër informacione rreth paketave turistike dhe trendeve te udhetimit na ndiqni rrjetet toan sociale Instagram dhe Facebook