Plazh ne Zakynthos

Plazhi në Zakynthos është një vend i mrekullueshëm për të shijuar pushimet verore. Ishulli grek ofron plazhe të bukura dhe peisazhe të mahnitshme. Në vijim do të zbulojmë disa nga plazhet më të bukura në këtë ishull.

Laganas Beach është një plazh i bukur në ishullin grek të Zakynthosit. Ky plazh është një nga destinacionet më të popullarizuara për turistët që udhëtojnë në Greqi. Me një gjatësi prej rreth 9 km, ky plazh ofron shumë mundësi për të shijuar bërthamën e detit dhe aktivitetet si snorkel, skijim në ujë etj. Gjithashtu, plazhi është shtëpi për karet shkremuese Caretta-Caretta, duke bërë Laganas Beach një destinacion unik për të gjithë ata që duan të shohin këto kafshë të rralla në natyrën e tyre të pastër.

Navagio Beach është gjithashtu e njohur si Plazhi i Epaveve dhe është një nga plazhet më të famshme në botë. Ai është i vendosur në bregun perëndimor të ishullit dhe mund të arrihet vetëm me anije. Ky plazh është një vend ideal për të shijuar diellin dhe detin.

Ishulli i Breshkave të Detit, ose siç njihet ndryshe Ishulli Cameo. Ishulli është i vogël por ka shumë gjëra interesante për t’u parë dhe për të bërë, siç janë plazhet, rrugët me kalldrëm, kishat historike dhe restorantet tradicionale. Një vizitë në Ishullin Cameo është një përvojë e mrekullueshme që nuk do ta harrojnë lehtësisht turistët.

Banana Beach është një nga plazhet më të preferuara nga turistët në Zakynthos. Ai është një plazh me rërë të artë dhe ujëra të qeta. Ky plazh është një vend shumë i përshtatshëm për të bërë sporte në ujë, si ski nautik dhe snorkeling.

Në fund të fundit, plazhet në Zakynthos ofrojnë një përvojë unike për pushime verore. Ujërat e tyre të kristalta dhe peisazhet e mahnitshme i bëjnë ato një destinacion të favorshëm për ata që kërkojnë një pushim nga gjithë trazirat e jetës së përditshme.