Parisi, “Qyteti i Dritave“, tërheq udhëtarët me monumentet e tij ikonike, historinë e pasur dhe kulturën e gjallë. Një udhetim turistik i planifikuar mirë ne Paris ju lejon të përjetoni më të mirën që ofron ky qytet dhe ky itinerar fokusohet në një zonë magjepsëse: Champs-Élysées dhe xhevahiret e tij përreth.

Champs-Élysées: Një rrugë pariziane e madhështisë

Aventura juaj pariziane në këtë udhetim turistik fillon në Champs-Élysées, një rrugë verbuese sinonim i luksit dhe spektaklit ne PARIS. Shëtisni në këtë bulevard të gjerë, duke bërë dyqane në dyqane të njohura të stilistëve ose duke pirë kafe në një kafene në trotuar dhe duke shijuar atmosferën pariziane. Gjatë sezonit të festave, mahnituni nga dritat verbuese të Krishtlindjeve që e shndërrojnë Champs-Élysées në një vend të çudirave dimërore.

Dilni nga Champs-Élysées për të zbuluar thesare të fshehura. Petit Palais, një ndërtesë e stilit Beaux-Arts, strehon një koleksion mbresëlënës të arteve të bukura, nga artefaktet e lashta egjiptiane deri te kryeveprat franceze. Të apasionuarit pas kulturës mund të gërmojnë më thellë në artet e shfaqjes në Teatrin Marigny, një shtëpi e bukur lojërash e shekullit të 19-të e njohur për prodhimet e saj klasike.

Pallati Le Pavillon Élysée dhe Place de la Concorde

Adhuruesit e historisë do të vlerësojnë Pallatin Le Pavillon Élysée, një ish-rezidencë që tani shërben si zyra zyrtare e Presidentit francez. Përtej Place de la Concorde, një nga sheshet më të mëdha në Paris, qëndron Obelisku madhështor i Luksorit, një kujtesë magjepsëse e historisë së gjatë të Francës.

Planifikoni nje Udhetim Turistik ne Paris

Për t’i përjetuar plotësisht këto destinacione, merrni parasysh blerjen e një lejeje Parisi, e cila jep akses në shumë muze dhe atraksione, duke përfshirë Petit Palais. Këpucët e rehatshme për ecje janë thelbësore, pasi eksplorimi i Champs-Élysées dhe rrethinat e tij bëhet më së miri në këmbë.

Ky itinerar ofron një pikënisje për aventurën tuaj pariziane. Pasi të keni eksploruar këto vende, hidhuni më thellë në rrethet (qarqet) e gjallë të qytetit për të zbuluar kafene simpatike, sheshe të fshehura dhe muzeume unike. Përqafoni mënyrën pariziane të jetesës, shijoni ushqimin e shijshëm dhe kapni kujtime që do të zgjasin një jetë.

Ky udhëtim në Champs-Élysées dhe xhevahiret e tij përreth ofron një vështrim magjepsës në magjinë e Parisit. Pra, paketoni valixhet, lëshoni eksploruesin tuaj të brendshëm dhe filloni aventurën tuaj të paharrueshme pariziane!

Nësë po kërkon një Paketë turistike në PARIS KLIKO KËTU

Për më tepër informacione rreth paketave turistike dhe trendeve te udhetimit na ndiqni rrjetet toan sociale Instagram dhe Facebook