Toskana, djepi i Rilindjes, bën thirrje me vreshtat e saj rrotulluese, qytetet simpatike kodrinore dhe thesaret artistike. Për t’ju ndihmuar të planifikoni arratisjen tuaj të ëndrrave, Vea Travel ka krijuar një itinerar unik që zhytet në zemër të Sienës, për një udhetim turistik perfekt ne Toskana.

Nisni një udhëtim nëpër kohë

Museo dell’Opera del Duomo:

Aventura juaj fillon në Museo dell’Opera del Duomo, një thesar që strehon kryeveprat e Duccio di Buoninsegna, Jacopo della Quercia dhe Donatello. Dëshmoni skulpturat befasuese të destinuara fillimisht për Katedralen e Sienës, duke fituar një vlerësim më të thellë për trashëgiminë artistike të qytetit. Mos e humbisni statujën prej bronzi të mahnitshme të “She-Wolf”, një simbol i Sienës që daton që nga epoka etruske

.udhetim turistik ne toskana

Duomo di Siena (Katedralja e Sienës)

Përgatituni të mahniteni në këtë udhetim turistik nëpër Toskana nga Duomo di Siena madhështore, një kryevepër e arkitekturës gotike. Eksploroni fasadën e saj me vija bardh e zi, një dizajn unik i njohur si “Duomamara” (katedralja zebra). Mrekullohuni me dritaret me xham me njolla që përshkruajnë skena biblike, secila një sixhade e gjallë drite dhe ngjyra. Ngjituni në Bibliotekën Piccolomini, e stolisur me afreske mahnitëse të Rilindjes që përshkruajnë jetën e Papa Pius II, një vendas i Sienës. Lëreni mjeshtërinë artistike dhe tregimtarinë t’ju çojnë pas në kohë.

Piazza del Campo

Hyni në zemër të Sienës në Piazza del Campo, sheshin qendror të qytetit dhe një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Ky shesh unik në formë guaska nuk është vetëm një hapësirë ​​e bukur, por skena për garën e kuajve me famë botërore Palio, që mbahet dy herë në vit. Imagjinoni atmosferën elektrizuese ndërsa qëndroni ku shpalosen këto gara drithëruese të kuajve, të brohoritura nga turmat e pasionuara sieneze. Gjatë vizitës suaj, mos ngurroni të uleni në një nga kafenetë që shtrihen në shesh, të pini një gllënjkë ekspres dhe të zhyteni në energjinë e gjallë të kësaj hapësire historike.

Torre del Mangia

Fluturoni mbi Siena duke u ngjitur në Torre del Mangia, një kullë e shekullit të 14-të që ofron pamje panoramike. Ndërsa ngjitni 400 shkallët (ose merrni ashensorin, nëse preferoni!), kaloni një moment për të admiruar mekanizmin e ndërlikuar të orës të vendosur brenda kullës, një mrekulli e inxhinierisë mesjetare. Sapo të arrini majën, zhytuni në pamjet befasuese të çatisë prej terrakote të qytetit, kodrave rrotulluese të mbushura me vreshta që shtrihen drejt horizontit dhe maleve të largëta. Regjistroni këtë panoramë të paharrueshme me kamerën tuaj – është një moment i përsosur si kartolinë.

Jashtë itininerarit në një udhetim turistik ne Toskana

Zhyt veten në skenën e kuzhinës të Sienës duke u kënaqur me shijet e shijshme toskane. Provoni pappardelle al cinghiale të pasura dhe me shije (makarona të derrit të egër), një e preferuar vendase. Shijoni shijen e veçantë të djathit pecorino, i bërë nga qumështi i deleve dhe një element kryesor në kuzhinën toskane. Eksploroni verërat me famë botërore të rajonit, si Brunello di Montalcino me trup të plotë ose Vernaccia di San Gimignano të freskët dhe freskuese.

Sipërohuni përtej atraksioneve kryesore dhe zbuloni rrugët simpatike të Sienës, ku koha duket se ka mbetur ende. Eksploroni tregun e zhurmshëm Campo, i mbushur me produkte të freskëta, zanate lokale dhe specialitete rajonale. Gjeni sheshe të fshehura të fshehura, secila me karakterin dhe sharmin e vet unik. Humbni në rrugicat si labirint dhe ngecni në xhevahire të papritura si kishat historike, punishtet artizanale dhe tratoritë komode.

Eksploroni fshatrat përreth toskanë, të mbushur me fshatra simpatikë si Monteriggioni, një qytet mesjetar i ruajtur në mënyrë të përkryer, ose San Gimignano, i njohur për kullat e tij ikonike. Zbuloni kështjellat në majë të kodrave si Castello di Brolio, ku mund të gërmoni në historinë e pasur të rajonit dhe peizazhet mahnitëse. Zhytuni në bukurinë e Val d’Orcia, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s i njohur për kodrat, vreshtat dhe selvitë e tij.

Nësë po kërkon një Paketë turistike në Toskana KLIKO KËTU

Për më tepër informacione rreth paketave turistike dhe trendeve te udhetimit na ndiqni rrjetet toan sociale Instagram dhe Facebook